اهدای سلول های بنیادی به بیماران سرطانی | تغذیه سالم

اهدای سلولای بنیادی به بیماران سرطانی

شاید کمتر کسی فکرش رو می کرد موج درگذشت مرتضی پاشایی در آخر به نفع بیماران سرطانی ختم شه. این روزا راهروهای بیمارستان شریعتی پر از جمعیت آدمایی شده که واسه کمک به بیماران سرطانی سلولای بنیادی خود رو اهدا کنن.

در چند هفته گذشته خبر ابتلای حسین معززی نیا منتقدا سینما و سردبیران مجلات سینمایی به مریضی سرطان خون، توجه خیلی از مخاطبان رو واسه کمک هر چی بیشتر به بیماران سرطانی جلب کرد.

اهدای سلولای بنیادی به بیماران سرطانی

کمپین اهدای سلولای بنیادی در موج جدیدش به وسیله یکیاز روزنامه نگارا و نویسندگان کشورمون به نام مهدی افشار راه اندازی شد و با پیوستن هنرمندانی مثل امیر مهدی ژوله، رامبد جوون و حبیب رضایی به اون، در شبکه های اجتماعی همه گیرتر شد. حالا شرایط واسه کمک به بیماران سرطانی بسیار بهتر شده و می گن تعداد خواهندگان اهدای سلولای بنیادی از اندازه امکانات بیمارستانا بالاتر رفته!

در روزای گذشته ماجرا در چند شاخه گسترده و بحثا حسابی داغ شده. سازمان انتقال خون، پژوهشکده رویان و مرکز تحقیقات سلولای بنیادی هر کدوم یکی ضلع مهم از این روند رو تشکیل دادن و البته حرفای ضد و خلاف از فعالیت و تداخل کاری شون هم شنیده می شه.

از طرف دیگه بعضی مسئولان می گن واسه واردات کیتای مخصوص نگاهداری سلولای بنیادی با مشکل روبرو هستیم و سلولای بنیادی اهدا شده از طرف مردم پس از یه مدت امکان استفاده نداره. با این وجود، رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور در گفتگویی به همه اهدا کنندگان اطمینان میده که همه این خونا فریز می شه و به محض وارد شدن کیت جدید از اونا استفاده می شه. اونم اینکه به مردم پیشنهاد کرد بدون توجه به شایعه ها همین روند اهدای خود رو ادامه تا بانک خون کشور گسترده تر و تکمیل تر شه.

بانک سلولای بنیادی کجاس؟

اولیناطلاع رسانیا در این مورد با مشکل همراه بود. حتی نام گذاری اشتباه در این مورد، باعث شده بود خیلیا با جستجوی اهدای پلاسما در اینترنت، به نشانیا و مراکز دیگری برن. حتی کسائی که به درستی به بیمارستان شریعتی رسیدن، در پیدا کردن محل نمونه گیری سردرگم شدن چون این مکان چند بار در درون خود بیمارستان جابجا شده.

اهدای سلولای بنیادی به بیماران سرطانی

الان اما مکان اون در کنار چند ساختمون نیمه ساز و در جایی پرت قرار داره. یه زیرزمین در ضلع جنوبی بیمارستان شریعتی؛ جایی که چشمای امید زیادی واسه زنده موندن به اون دوخته شده. خیلی آسونه. به اندازه پنج دقیقه و درد یه آمپول.

قبل از شروع باید فرم پر کنین. همه چیز داوطلبانه س. در فرم اطلاعات پزشکی شما رو می گیرن و اطلاعات قومیتی. قومیت شما از اونجا مهمه که به احتمال بیشتر شما می تونین به آدمایی از قوم خود کمک کنین. در واقع نقشه ژنتیکی بدن شما با شانس بیشتری به هم نژادی هاتون مثل س.

در فرم ثبت نام نوشته شده که پس از نمونه ورداری از خون شما، اطلاعات شما ذخیره می شه تا در صورت نیاز از شما دعوت کنن واسه اهدا. در زمان اهدا به شما آمپولی می زنندتا تولید سلولای بنیادی در بدن سالم شما بیشتر شه و این سلولا از مغز استخون وارد خون شن. بعد اونا رو از خون شما استخراج می کنن. درزمان دو سه روز بدن شما این سلولا رو بازسازی می کنه. خوشحال باشین. شما جون یه نفر رو نجات دادین، به همین سادگی.

بازار داغ عکسای سلفی!

در مرکز نمونه ورداری رفت و اومد زیاده. همه در نوبت می شینن و از این انتظار حال می کنن. از چند نفر پرسیدم که به چه دلیل اومده ان اینجا. همه از اینترنت و شبکه های اجتماعی خبردار شده بودن و با دعوت چهره های سرشناس احساس مسئولیت کردن. چندین گروه از جوانان و افراد جا افتاده با هم اومده بودن و خوشحال و خندان نمونه می دادن و می رفتن. حتی از سلفی گرفتنای بعضی از افراد هم حس بدی نداشتم. برید نمونه بدین و سلفی بگیرین. این سلفی یکی از افتخارا زندگی هر کدوم از ما هستش.

اهدای پلاسمایا اهدای سلولای بنیادی؟

این کمپین با نام اهدای پلاسما شناخته شده اما واقعا واسه مقابله با سرطان به سلولای بنیادی نیازه. پلاسما بخشی از خونه که در صورت ضرورت در اهدای خون معمولی در مراکز انتقال خون هم قابل جداسازیه و واسه درمان بیماریایی مثل سرطان کاربرد نداره.

اهدای سلولای بنیادی به بیماران سرطانی

سلولای بنیادی اما فرق دارن. توسلیان، مدیر روابط عمومی موسسه رویان، در این باره به هفت صبح میگه: «خیلی از پزشکان بخش سرطان، این روش رو هنوز قبول ندارن و از روشای سنتی مانند شیمی درمانی استفاده می کنن اماس لولای بنیادی در آزمایشگاها و بعضی مراکز واسه درمان بیماریای خاص و صعب العلاج به کار میره.

دکتر صنمبر صدیقی به عنوان یه سرطان شناس هم بخاطر این گفت: «سلولای بنیادی در سطح آزمایشگاهی مورد مطالعه س. در تحقیقات جدیدتر حتی سلولای بنیادی رو با روشای سنتی ترکیب می کنن و یافته های قابل قبولی هم ارائه شده.»

این سلولا در بند ناف نوزادان وجود دارن؛ همون بند مفی کننده که در گذشته هنگام تولد دور انداخته می شدو مدتیه که در بانک بند ناف ذخیره می شه.

در بزرگسالان اما این سلولا فقط در مغز استخون پیدا میشه. موقع سرطان تولید سلولای بنیادی بسیار افت می کنه و نیاز به پیوند استخون یا تزریق سلولای بنیادی به وجود میاد. واسه این کار باید نقشه ژنتیکی دو طرف به هم بخوره؛ این همانجاییه که به کمک همه مردم ایران نیازه تا بانک سلولای بنیادی رو اونقدر پر کنن که شانس پیدا شدن پیونددهنده موافق واسه بیماران بالا بره.

در ایران مراکز متفاوتی درباره سلولای بنیادی کار می کنن. مراکزی واسه تحقیقات در مورد سلولا بنیادی، مراکزی واسه نگهداری با نام بانک سلولا و مراکزی واسه ارائه خدماتی مانند پیوند. مثلا مرکز تحقیقاتی رویان که بانک بند ناف هم داره، در بانک بند ناف مرکز رویان در حدود ۴۰۰۰ نمونه بند ناف هست. مسئله دیگ ردر این زمینه، جفت و جور نقشه ژنتیکی از نمونه های موجود یا HI.A typ-ingه. این مرحله گرون ایه. به گفته روابط عمومی موسسه رویان: «هر نقشه ژنتیکی ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار تومن هزینه داره. مثلا از ۴۰۰۰ نمونه موجود در موسسه رویان، تنها ۱۷۰۰ مورد نقشه برداری ژنتیکی شدن.»

تحریما و کمبود کیت؛ مردم نگران نباشن

با این وجود در روزای گذشته خبرهای جور واجور منتشر شده که واسه نگهداری این نمونه ها به اندازه کافی کیت پیش بینی نشده. تا الان چهار هزار نمونه گرفته شده اما بقیه نمونه ها بدون کیت فریز می شن و این مدت دووم اونا رو تا ۶ ماه پایین می آورد. پس از این ۶ ماه باید نمونه ها دور ریخته شن. کشور ما در مورد تولید کیت دستاوری نداشته، پس باید کیتا رو وارد کنیم، از آلمان یا آمریکا. این جاییه که تحریما و کمبود بودجه خودشو نشون میده.

اهدای سلولای بنیادی به بیماران سرطانی

قیمت هر کیت براساس شنیده ها حدود سه میلیون تومنه. راه دیگه اما خریدن مستقیم سلولای بنیادی از کشورای دیگه س. کشورهایی که به بانک جهانی سلولای بنیادی وصل هستن و اطلاعات اونا در این بانک ذخیره می شه.

دکتر سیروس زینلی رییس شبه پزشکی مولکولی کشور در گفتگویی در مورد این ماجراها گفت: «سلولای بنیادی از سه منبع تامین می شه. سلولای بنیادی که در بافتا هست و پس از کشت و افزایش واسه هر فرد به صورت شخصی استفاده می شه. سلولای خون بند ناف و سلولای بنیادی مغز استخون.»

دکتر زینلی ضمن ناعاقلانه خوندن نگهداری از سلولای بند ناف، این کار رو الان فعالیتی تجاری نامید که در دنیا متوقف شده. دکتر زینلی اما در مورد روش سلولای بنیادی مغز استخون گفت: «این روش از نظر علمی تایید شده و واسه بسیاری بیماریا مانند تالاسمی تنها درمان قطعی حساب می شه.»

دکتر زینلی با بیان خوشحالی از استقبال عمومی از کمپین اهدای سلولای بنیادی گفت: «در آمریکا حدود ۶ میلیون نفر عضو این بانک هستن. این عدد در ایران تا الان حدود ۴۰ هزار نفره که آمار بسیار اندکیه. بیمارستان شریعتی تنها مرکز تاییده شده بین المللی واسه انجام این کاره به بانک جهانی هم متصله. پس از نمونه گیری از خون افراد، این نمونه فریز می شه و در اولین فرصت با ریدن کیتای لازم، نقشه برداری از این نمونه ها انجام می شودتا در بانک جهانی ثبت شه. در صورت ضرورت با فرد مورد نظر تماس گرفته می شه تا واسه اهدای حجم بیشتر به مرکز مراجعه کنه.»

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: «با خرید از کشورای خارجی ما هزینه کیت، تستای متفاوتی که واسه تایید سلامتی انجام شده، نیروی انسانی گران اون کشورها، حمل و نقل و … رو پرداخت می کنیم که در حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار (۶۰ تا ۱۲۰ میلیون تومن) است؛ اما در به کار گیری نمونه های داخلی، تنها هزینه کیت که حدود سه میلیون تومنه باید پرداخت شه و بقیه هزینه ها مانند نیروی کار هم بسیار کمتر از کشورای دیگه تموم می شه. دولت هم در این راه کمک می کنه و بیشتر تستای سلامت واسه نمونه ها مجانیه.»

اون در ادامه توضیح میده که تا زمان وارد شدن کیتای جدید، خونا فریز می شن و هیچ مشکلی وجود نداره.

دکتر زینلی به طور ضمنی از در دست ساخت بودن کیت به وسیله کارشناسان داخلی خبر داد و گفت: «کیتا در شرایط تحریم وارد می شن اما از راه کشورای اروپایی یا حتی آسیایی جفت و جور اونا آسون تره.»

هزینه های تموم شده واسه پیوند، به گفته دکتر زینلی، به طور کامل به وسیله دولت پرداخت می شه و واسه مریض رایگان هستش.

اهدای سلولای بنیادی به بیماران سرطانی

/ روزنامه هفت صبح

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *