اهدای خون در ماه مبارک رمضان | طب اسلامی

سازمان انتقال خون، امسال در حالی به استقبال ماه مبارک رمضان رفت که به دلیل پشت سرگذاشتن روزای گرم تابستونی با کم شدن اهدای خون روبرو بوده.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در مواقع خاص از سال مانند فصل سرما، گرما، تعطیلات نوروز، ماه رمضان و … معمولا روند اهدای خون به کندی پیش می رود و این موضوع کاهش ذخایر خونی رو داره. این در حالیه که از سویی نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگیه و از طرف دیگه در مورد مدت نگهداری فرآورده های خونی محدودیت هایی هست و امکان ذخیره سازی قبل از فرا رسیدن اینجور روزهایی وجود نداره.

واسه جلوگیری از ضعف و بی حالی بعد از اهدای خون هم پیشنهاد می شه، روز قبل و بعد از اهدای خون در فاصله افطار تا سحر مایعات به خصوص نوشیدنی های شیرین مصرف شه و تا امکان داره در همون ساعات اولیه صبح به مراکز اهدای خون مراجعه شه.

جالبه بدونین، در این ماه پایگاه های ثابت و سیار سازمان انتقال خون همه روزه علاوه بر ساعات رسمی کار، پس از افطار هم پذیرای هموطنان هستن و حتی در شبای قدر تا سحرگاه به فعالیت خود ادامه می بدن اما این بدون معنا نیس که اهدای خون فقط به شبای قدر بیفته. 

معمولا در شب های قدر مراکز اهدای خون با ازدحام جمعیت مواجه می شن و این خود مانع سرویس دهی مطلوب و موجب معطلی مراجعه کنندگانه. از این رو از اهدا کنندگان گران قدر درخواست می شه که شب های دیگه رو هم مهم بدوننش تا ضمن جلوگیری از این اتفاق، اندازه اهدای خون به طور متعادل در طول ماه مبارک رمضان پخش شه.

زمان فعالیت پایگاه های انتقال خون در ماه مبارک رمضان:

مرکز وصال در خیابون انقلاب، خیابون وصال شیرازی روزانه از ساعت ۸ صبح تا آخر برگزاری مراسم خاص این ماه جهت سرویس دهی به شهروندان تهرانی فعاله.

هم اینکه واحد اهدای خون صادقیه(فلکه دوم صادقیه ضلع شمال غربی میدون)، واحد نارمک(بین میدون رسالت و چهارراه سرسبز)، واحد پیروزی(خیابون پیروزی، نبش خیابون اول نیروی هوایی)، واحد افسریه(بزرگراه بسیج، نرسیده به ۲۰ متری افسریه)، واحد شهدای گمنام شهریار(شهرستان شهریار، خیابون انقلاب)، واحد رباط کریم(رباط کریم، بلوار مصلی، ضلع جنوب غربی میدون معلم)، واحد شهر قدس(شهرستان قدس، خیابون ۴۵ متری انقلاب، بوستون آزادگان)، واحد حرم حضرت عبدالعظیم(ع)(ضلع شرقی حرم)، امامزاده صالح(ع)(صحن حرم)، مصلی امام خمینی(ره)(درب جنوبی مصلی)، مسجد امام حسن مجتبی(ع)(خیابون آزادی)، مسجد ابوذر(خیابون ابوذر نرسیده به میدون ابوذر) و واحد ورامین(ورامین خیابون ۱۵ خرداد حسینیه گلزار شهدای سید فتح ا…) از ساعت ۱۹ تا آخر مراسم خاص این ماه فعال هستن.

جالبه بدونین؛ ارائه اصل کارت شناسایی(کارت ملی، شناسنامه و یا گواهینامه) به خاطر اهدای خون الزامیه.

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش اسلام و سلامت سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با افتخار نیرو گرفته از WordPress | قالب: Eleganto by Themes4WP