اهل کلاه گیس بخوانند | بیماری

از قدیم مو رو زینت رو می شناخته ان اما بعضی وقتا به دلیل مریضی و مثلا شیمی درمانی یا حتی به طور طبیعی و ارثی، این زینت از کف میره پس خیلیا به به کار گیری نوع مصنوعی اون که ما ایرانیا به اون کلاه گیس می گیم، روی میارن تا روحیه بهتری پیدا کنن اما به کار گیری این کلاه گیسا به همین راحتیا هم نیس و باید مثل موی طبیعی و حتی بعضی وقتا بیشتر در مراقبت از اونا دقت کرد تا دردسرساز نشن…

با دکتر مسعود داودی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا…در مورد این کلاه گیسا و روش درست به کار گیری اونا پرسیده ایم.

  • چند نوع کلاه گیس داریم؟

کلاه گیسا ۲ نوع هستن؛ یا از الیاف مصنوعی درست می شن یا از موهای طبیعی آدم. کلاه گیسایی که در اونا از موهای مصنوعی استفاده می شه، سبک تر و بهداشتی تر از اونایی هستن که با موی طبیعی ساخته شدن اما چون از نظر ظاهری کلاه گیسای نوع اول مصنوعی به نظر می رسن، افراد معمولا تمایلی به به کار گیری اونا ندارن.

  • رعایت بهداشت کدوم یکی از این کلاه گیسا ساده تره؟

از اونجا که الیاف مصنوعی بافت مرده س، احتمال اینکه میکروب و قارچ روی اون سوار شه، کمه البته نمیشه به طورمطلق اونا رو از آلوده?شدن به میکروب مبرا دونست اما اگه کلاه گیس با موی طبیعی آدم درست شده باشه، دقیقا مانند موی طبیعی آدم، کم کم آلودگی محیط بر اون اثر میذاره و ممکنه میکروب و قارچ به اون نفوذ کنه و سلامت پوست رو در خطر بذاره پس نکتهایی که واسه حفظ کلاه گیس باید رعایت شه، دقیقا مثل نکته هاییه که باید واسه حفظ بهداشت موهای طبیعی به اونا توجه داشت.

  • یعنی همونجوریکه موهای سرتون رو می شوییم، اونا رو هم با شامپو بشوییم؟

بله، شامپوزدن و شستشوی همیشگی این کلاه گیسا به خصوص در فصل گرما که تعریق و امکان بروز آلودگیا بیشتره، لازمه. از طرف دیگه، آدمایی که همیشه از کلاه گیس استفاده می کنن، باید یه جفت از اون داشته باشن تا وقتی یکی رو می شویند، از دیگری استفاده کنن چون این موها رو باید با شامپوی معمولی و آب شست و یه مدت زمان میبره تا به طور کامل خشک و قابل استفاده شن.

  • معمولا آدمایی که از کلاه گیس استفاده می کنن، همیشه نگران افتادن اون در هوای طوفانی یا هنگام فعالیت و ورزش هستن، روش دیگری واسه اونا وجود نداره؟

به چه دلیل، می تونن از روشای دیگری مثل بازسازی مو بهره ببرن. در این روش موهای طبیعی انسانی روی پوست سر یا تارهای موی خود فرد با گره زدن ثابت می شه یا الیافی مثل تور رو روی سر می چسبونن و موها رو به اون گره میزنن. مزیت بازسازی مو اینه که در شرایطی مثل باد، طوفان و در استخر و هنگام ورزش، فرد دیگه نگران جدا شدن موها از سرش نیس ولی این روش اشکالایی هم داره؛ از اونجا که موهای گره زده شده رشدی ندارن ولی موهای خود فرد رشد می کنن، بعد از یه مدت موها ظاهر ناجور و نامرتبی پیدا می کنن و لازمه به فردی که موها رو بازسازی کرده، مراجعه شه تا اونا رو مرتب کنه. البته این موهای ترمیمی اشکال دیگری هم دارن؛ اگه موهای اضافی به موهای خود فرد وصل شده باشه، تار مو به دلیل وزن اضافی ای که به اون تحمیل شده، دچار کشیدگی می شه و امکان داره باعث آسیب به ریشه و کم پشتی دائمی موها شه. یعنی موها کم پشت تر از قبل می شه. اینکه واسه هر شخص چه روشی مناسبه، به سلیقه و شرایط زندگی اون بستگی داره.

  • به هر حال کلاه گیس روی پوست سر قرار میگیره. امکان بروز حساسیت وجود نداره؟

اگه بهداشت کلاه گیس درست مانند موی طبیعی حفظ شه، معمولا مشکلی ایجاد نمی شه ولی بعضی کلاه گیسا با چسب به سر وصل می شن و امکان داره این چسب باعث بروز حساسیت پوستی، قرمزی و خارش شه. البته معمولا تغییر نوع چسب از بروز این حساسیت جلوگیری می کنه. بعضی کلاه گیسا هم با کشای مخصوص روی سر ثابت می شن که معمولا به کار گیری اون مشکلی ایجاد نمی کنه ولی حتی بعضی آدما به این کشا هم حساسیت نشون میدن.

یه چند وقت پیش خبری درج شده بود مبنی بر اینکه بعضی کلاه گیسا در چین و هند و در کارگاه های غیربهداشتی جفت و جور می شن و معمولا کارگران این کارگاه ها به بیماریای جور واجور، مخصوصا بیماریای تنفسی گرفتار هستن. امکان انتقال این بیماریا به کسی که از این کلاه گیسا استفاده می کنه هست؟

کلا وقتی کلاه گیس جفت و جور می شه، باید قبل از مصرف حتما اونو شست و حتی با حشره کش معمولی ضدعفونی کرد. البته این حشره کشا به الیاف مصنوعی آسیب می رسونن و نباید به اونا زده شه. بدیش اینه بعضی میکروبا مثل میکروب سل و بعضی قارچا که ممکنه روی کلاه گیسایی که در این شرایط غیربهداشتی جفت و جور می شن، وجود داشته باشه، در برابر روشای ضدعفونی مقاوم هستن و اگه کسی که اونا رو آماده می کنه مریض و گرفتار به سل باشه، ممکنه آلودگیا به بدن مصرف کننده منتقل شه. حتی اگه بهداشت موهایی که در آرایشگاها واسه اکستنشن استفاده می شه هم رعایت نشده باشه، امکان انتقال بیماریای پوستی و حتی شپش از اونا هست پس بهتره در انتخاب کلاه گیس و حتی آرایشگاهی که واسه اکستنشن مو به اون مراجعه می شه، دقت بیشتری داشت.

منبع. پرشین

منبع : ایران مطلب

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *